top of page

DEPREM KADER DEĞİLDİR.
DEPREME KARŞI TEDBİR ALIN!

Ülkemiz deprem kuşağında yer almaktadır. Bu yıkıcı doğa olayına karşı tedbirli olmak hepimizin sorumluluğundadır. Her yaşanan üzücü tecrübeden sonra korkularımızla tekrar ve tekrar yüzleşiyor, ancak zaman geçtikçe yaşanan acıları unutup hayatın akışına teslim oluyoruz. Bilinçli bireyler olarak yarınlarımız için bugünden önlem almak mümkündür.

ONARIM NEDİR?

Yanlış malzeme seçimi, hatalı uygulama, yaşlanma, dış etkenler ve üçüncü şahısların kontrolsüz müdahaleleri sebebiyle yapısal elemanlardaki hasarların mühendislik kuralları çerçevesinde onarılması ve bu elemanların mevcut performans seviyelerinin tasarım değerlerine ulaşmasının sağlanmasıdır.

GÜÇLENDİRME NEDİR?

Yapıların çeşitli bölümlerinden alınan numunelerin akredite kuruluşlar tarafından test edilmesi sonucunda elde edilen veriler ile bilgisayar ortamında oluşturulan modelleri kullanarak, mevcut yapıların deprem etkisi altındaki performans seviyelerinin güncel yönetmeliklerdeki gereksinimleri karşılayabilmesi amacıyla yapıların bir bütün olarak iyileştirilmesidir.

ONARIM VE GÜÇLENDİRME UYGULAMALARININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Yapıların izolatörler aracılığıyla depremin etkilerinden arındırılmasının yanı sıra damper ve sönümleyiciler yardımıyla yapıya tesir eden yüklerin indirgenmesi mümkündür.

Bunun haricinde yapıların iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi ele alındığında betonarme ilaveler, yapısal çelik takviyeler ve karbon/bazalt/cam/aramit gibi elyaf bazlı polimer kompozit malzemeler ile yapılar güçlendirilmektedir.

bottom of page